Lars Monsen

Spør Lars Monsen

1. august 2010
Artikkelen "Spør Lars Monsen" er nå byttet ut med jevnlige nettmøter som vil ta plass på bloggen.

Første nettmøte er tirsdag 01.03.11 kl. 18-19


Spør Lars Monsen om turtips, produkter, tester, eller om hva du måtte lure på - Han svarer!

Gode spørsmål vil også kunne publiseres i dette forumet, slik at alle våre brukere vil kunne lese/kommentere Lars Monsen sitt svar.


NB! De nyeste innleggene finner du nederst på siden.

280 kommentarer

Av Erlend - 9. juni, 2010 17:51 
Hallo Lars. Jeg heter Erlend og er 11 år. Du er den mest kuleste i verden. Jeg er din største fan, og jeg skal skrive en bok om turer slik som du har gjort. Du har bursdag den 21 april.
Tur er det beste som fins. Hvis du vil kan du få boken gratis når jeg er ferdig. Hvis jeg treffer deg noen gang ville det vært ultrsuperdupert!
Av Lars Monsen - 11. juni, 2010 10:45 
Hei, Erlend! Jeg ser fram til å lese boka di! Kanskje treffes vi over et bål i villmarka en gang, verden er somkjent ikke stor. Lykke til videre! Vllmarkshilsen Lars Monsen
Av Jonas - 13. juni, 2010 23:40 
hei Lars! hvilken sekk anbefaler du? 90L+
Av Marcus - 14. juni, 2010 00:41 
Hei Lars. Interessante naturprogrammer du har laget. I noen av disse programmene trekkes områder som f.eks. Saltfjellet og Femundsmarka frem som villmarkspregede. Tror du dette kan bidra til mer tilrettelegging og utbygging rundt disse stedene, siden de blir mer kjent for folk flest?
Av Freddy - 14. juni, 2010 08:01 
Hei,

Hvilken tid på året er det best å dra på tur i Stabbursdalen? Tenker da i forhold til at snøen er borte og myggen ikke har kommet for fullt.
Av Dag - 14. juni, 2010 13:08 
Hei Lars.
Fine programmer du lager.
Lurte bare på hvorfor du aldri er i Jotunheimen ?
Av Robert M. - 14. juni, 2010 19:43 
Hei. Har du med bøker på langturer? Hvis ja, hvilke?
Av B-E - 14. juni, 2010 23:14 
takk for utrolig inspirerende tvprogram og litteratur! har du noen gang drevet med fjell(klatring eller alpint)? det virker som det går et skille mellom skog- og fjell-friluftsfolk hvis du skjønner hva jeg mener.
Av IVan - 15. juni, 2010 01:40 
Heisann, har satt stor pris på dine bøker og videoer, inspirert til mange gode turer i vakker norsk natur.

Har du nye prosjekter på gang, ekspedisjoner med videokamera o.l?

Har du en god padleturbok å anbefale?

Hvilke tips har du for vedlikehold/forebyggende/utbedrende tiltak på Bergans Ally kanoer?

Får starte dær, har alt for mange spørmål =)

En fin dag til deg og dine!
Av Ketil Steigen - 15. juni, 2010 10:12 
Hei Lars!
Kanskje dumt å spørre om dette på en side som selger andre produkter men jeg gjør det likevel; Jeg har et svært begrenset budsjett å benytte men jeg vil ut i marka likevel. Har du testet disse "billigsekkene" man får kjøpt for 4-500,- på Europris etc? Er de så ubrukelige som man skulle tro når man ser prisen? Ellers lurer jeg på dine erfaringer med kunstig agn med lukt som f.eks "Gulp!". Jeg har brukt makk imitasjoner av denne typen under duppen men har hatt liten suksess med det. Hatten av for svar!
Av Tore - 16. juni, 2010 09:29 
Hei Lars!

Jeg merket meg at på Canada på tvers ekspedisjonen brukte du mest parafin
til primus. Iallfall så det slik ut på programmet. Brukte du annet drivstoff
også, og hva er hovedgrunnen til valg av parafin? Var den renset, og hva
gjorde du da det var ekstremt kaldt? Har lest at den fryser ved noen og 20
minusgrader, og rødsprit tenner jo også dårlig ved ekstrem kulde. Har du
noen gode tips å dele her?



Ellers vil jeg takke for alt det bra du gjør for Norge med å være den du er.



Mvh

Tore
Av Eirik - 17. juni, 2010 22:24 
Hei Lars!
Står nå ovefor ett litt "dyrere" valg. Bestemt meg for å kjøpe meg en dunsovepose til vintersbruk. En pose som takler de mer ekstreme minusgradene. Lurer derfor på om du har noen erfaringer og komme med når det gjelder valg av pose?

- Dun pga. mindre vekt
- Holde deg varm ved temperaturer under -30C
- God byggekvalitet
- Smarte løsninger
- Solid ytterstoff

Mvh. Eirik
Av Lars Monsen - 18. juni, 2010 11:53 
Hei, alle sammen! Takk for spørsmål. Jonas: Bergans Alpinst er et sikkert valg for de fleste, både middels rutinerte friluftsfolk og erfarne ekspedisjonsfolk. Jeg velger denne sekken til min egen Quebec 2010-ekspedisjon.

Marcus: Ja, jeg tror TV-programmer fra f.eks Femundsmarka og Saltfjellet kan bidra til et bedre tilbud utenfor de fredede områdene, i form av offentlig kommunkasjon, overnatingsmuligheter, butikker og så videre. Det er bra for bygdefolket (husk å kjøpe turmaten i den lokale forretningen, ikke hjemme, da støtter du den lille kjøpmannen også). Fiskekortsalget i Femundsmarka har økt kraftig og dermed blir det midler til kalking og utsetting av fisk og andre viktige tiltak som kommer sportsfiskere til gode. En ulempe med TV-serier som mine er at alle mulige slags mennesker plutselig skal på tur dit, inkludert de urutinerte som gir blaffen i å ta med seg søpla si hjem. Det er synd, men deres eget ansvar. Jeg kan ikke leke politi, det viktgste jeg gjør er å inspirere folk til å dra på tur, og det er bra for alle.
Av Lars Monsen - 18. juni, 2010 12:32 
... og her fortsetter jeg: Freddy: Vanligvis er det gangbart i fjellet i slutten av juni, men det kan være mye vann i elvene og is på høyereliggende vann. Det varierer fra år til år når myggen kommer. Den kommer med den første varmeperioden. Mitt råd er å godta at det er masse mygg på tur uansett!

Dag: man kan ikke rekke alt!
Robert: jeg har gjerne med en bok eller to om området jeg ferdes i, for å lære mest mulig.

BE: nei, jeg har aldri drevet med fjellklatring. Igjen, man kan ikke rekke alt.

Ivan: jeg har alltid nye turer på gang, men snakker ikke for mye om dem. Jeg kan røpe at jeg skal til Canada på en månedsekspedisjon i år, og den kan dere følge her på komplettfritid.no, men det kommer jeg tilbake til. Allyen har egne reparasjonssett som fungerer veldig bra. Øystein Køhn har skrevet en bok om kanopadling, ingen er bedre på det i Norge enn Øystein.
Ketil: i løpet av mine første 25 leveår hadde jeg et friesifret antall overnattinger i skog og fjell med det billigste rælet du kan tenke deg av utstyr, fordi jeg ikke hadde råd til noe annet. Gikk f.eks med joggesko til 59 kroner på treukers tur i Børgefjell med 30 kg på ryggen (bl.a 12 billige kneipbrød) og en billig sekk. Jeg frøs og hadde det mye mer ubehagelig enn i dag med det beste utstyret, men jeg hadde en minst like stor glede av turen likevel. Det er det mentale, hodet ditt, som bestemmer.Jeg har prøvd lokkemidler med kunstig lukt, og ingen jeg har prøvd, inkl. Gulp, er i nærheten av å være like bra som ekte, levende vare.

Tore: jeg brukte den rensede parafinen til Coleman, som du får kjøpt over alt, også i de minste landsbyene. Den er mindre eksplosjonsfarlig en renset bensin, og jeg ønsket å redusere risikoen mest mulig. Dårlig parafin fryser kanskje, men den rensede Coleman-parafinen frøs ikke. Rødsprit funker dårlig, ofte må man bygge et lite fyrstikkbål i rødspritskåla.

Eirik: har ingen klare tanker på dette nå, kan vi komme tilbake til det når sesongen nærmer seg? Jeg skal være med å velge hvilke poser vi skal ha i vinter-sortimentet her på komplettfritid, men jeg må bruke litt tid på det.

Vllmarkshilsen Lars
Av Magnus - 18. juni, 2010 17:07 
Hei, Lars. Jeg er på utkikk etter en ny vinterpose som må tåle ekstremt lave temperaturer, men også så høyt som ca. -5 grader. Hovedårsaken til at jeg skal skifte ut den gamle er vekt. Jeg ønsker en som er lettere. Jeg har sett litt på Helsport Kongsfjorden, som både er relativt lett, men også allsidig i form av to poser som kan brukes sammen, men også hver for seg. Utfordringen er jo at den er såpass ny at det er vanskelig å finne brukererfaringer med denne posen. Derfor lurer jeg på hva du synes om denne posen? Har du prøvd den? Hva er ditt generelle inntrykk?
Mvh Magnus
Av Emilie - 18. juni, 2010 21:15 
Jeg (14 år) og en venn (14 år) av meg driver med turer, og vi skal ta noen turer i sommer nå, og da blir det bare oss to. MEn vi vil prøve å gjøre sekken lettes mulig siden det blir 1 uke på stort sett hver tur, så vi dropper telt og lager heller ly selv, men hva bør man pakke med minst av da?
Hilsen Young Survivors, Altså Emilie og Alex.

http://youngsurvivor.blogg.no
Av Ståle - 18. juni, 2010 22:16 
For noen år siden skrev du om De frie skoggangsmenn. En gjeng som dro på skauen ved hver fullmåne året rundt og hvor lyset fra månen og bålet var de eneste rette lyskilder. Finnes denne gjengen enda og er det noen nyrekruttering i gjengen eller er de blitt for gamle?
Av Lars Monsen - 21. juni, 2010 10:12 
Hei igjen, folkens!
Magnus: Jeg har ikke brukt soveposen Kongsfjorden fra Helsport, og kan derfor ikke si noe om den. Ut fra det du sier høres den ut som et godt valg nettopp fordi det er to poser i en, som tillater bruk også når det ikke er ekstremkulde. Det blir ditt valg!
Emile: høres spennende ut det dere driver med! For å minske vekta bør dere kutte ut teltet -- det har dere tydeligvis bestemt allerede -- men det er også andre ting dere kan gjøre: ha kun en kjele, lag grøt, fisk, suppe, te, alt mulig i den. Ha kun en kniv, en skje, en foldbar plastkopp (veier nesten ingenting), dropp såpe og håndkle, kutt ned på klærne og skaff så mye mat (fisk) som mulig i naturen. Lykke til!
Ståle: jeg er ikke sikker, men tror de holder det gående ennå. Har dessverre ingen navn eller adresser liggende. Hvorfor ikke starte din egen fullmåneklubb? Fjellgangsmenn? Kanskje flere som leser denne siden liker ideen (som er knallbra!)?
Av Drago Bergholt - 22. juni, 2010 10:32 
Hei!
Jeg ønsker å kjøpe kløvsekk til en samojed. Er anbefalt merket Kennel. Har du noen andre forslag og kan du anbefale en leverandør?
Drago
Av Marianne Fjellestad - 24. juni, 2010 08:53 
Hei Lars!

Jeg vurdere å ta med meg barna på fjelltur i sommer. Jeg er bare litt usikker på om vi kommer til å overleve! Vi går nemlig på gluten- og melkefri diett. Har du noen tips til slik mat, som også er proteinrik og lett å bære med seg i sekken?
Jeg ser for meg glutenfrie havregryn, tørket frukt, nøtter, Mills vanlige potetmos-pulver og noe spekemat. Du har forhåpentligvis noen flere tips... Ditt svar vil glede hundre-, kanskje tusenvis, av andre turlystne mennesker i dette vakre, langstrakte land, som er i samme situasjon som oss. Vi sliter litt med å komme oss ut.

mvh
Marianne Fjellestad
(redaktør i Norsk Proteinintoleranse Forening)
Av Lars Monsen - 24. juni, 2010 10:18 
Hei, Drago! Jeg brukte Kennel-kløven under Canada på tvers-turen, og den gjør jobben. Skal du ha det beste kjøper du Togo-kløven, håndlaget av Jan Reinertsen, sjekk ut www.seleverkstedet.no.
Marianne: Dette vet du helt sikkert mer om enn meg, men det høres ut som om mye ligger på det mentale planet. Med den maten du lister opp vil dere i alle fall ikke sulte ihjel. Hvorfor ikke starte med en kort overnattingstur i nærmrådet, og så legge på noen flere dager på fjellturen? God tur!
Av Frank - 25. juni, 2010 14:35 
Hei, jeg har kjøpt en Ally kano og har tenkt og padle fra Sulitjelma og retning Piteå, jeg lurer på om du har noen erfaring med bruk av traller for og få med seg kanoen mellom vannene+ evt. om du anbefaler noen spesiele traller ?

Mvh Frank
Av Espen - 27. juni, 2010 01:31 
Hei Lars.
Kan du anbefalle ett par fjellsko i skinn som ikke er glatte! Prisklasse max 2500.
Av sander - 27. juni, 2010 21:34 
hei lars
anbefal du og kjøp feltseng?
EG HA SEDD nesten alle episodan av deg på tv
til og med ingen grenser anbefal du pakksekk eller ikke . bay bay
Av Lars Monsen - 28. juni, 2010 10:44 
Hei, Frank! Jeg kan bare svare for hvordan jeg selv vile gjort det, og det er uten tralle. Alt du kan klare deg uten reduserer totalvekta. Du kommer langt ved å vade eller line (15-20 m tau festet i begge ender) ned grunne stryk. Allyen er heller ikke tung å bære (husk liggeunderlag eller flytevest som myk padding på hodet), og blir distansen lenger enn ca halvannen km pleier jeg å demontere den og bære den på ryggen. Det er en skikkelig langtur du planlegger! Lykke til!
Av Lars Monsen - 28. juni, 2010 10:58 
Hei, Espen! Jeg har brukt La Sportiva Elk (ikke dagens Elk GTX), og var godt fornøyd med den. Til seinsommerens Canada-tur har jeg valgt Lowa Tibet Pro GTX. Det blir en individuell sak dette med fjellsko, nesten umulig å si annet enn generelle ting. Kvalitetsmessig er begge på topp. Jeg tror ikke det er store sjansen å ta å gå på La Sportiva Fjell heller, den er litt lavere enn Elk. Lykke til!
Hei, Sander! Nei, jeg anbefaler ikke å kjøpe feltseng til turbruk, altså når man skal gå med ryggsekk for å overnatte, ei heller på kanoturer. Det finnes mange andre måter å sørge for god søvn på. Finn en mjuk plass i utkanten av ei myr, for eksempel. Eller bruk et av Exped sine oppblåsbare liggeunderlag (må behandles forsiktig). Lykke til!
Av Espen S - 2. juli, 2010 02:35 
Hei Lars!
Jeg lurer på litt om sneller, etter å ha lest femundsmarka boken din.
Det jeg lurer på er hvor mye man bør legge i en snelle, da dere anbefalte Shimano stella som lett koster 5000 kr...
Det er noe dyrt for meg for øyeblikket! Jeg fisker fjell fisk dvs ørret og røye med følgende utstyr:
Shimano beastmaster BX 8 fot (verdensklasse stang etter min mening, kan kaste alvorlig langt med den og prisen er ikke gal, dere burde lage en god stangepakke på denne serien!!) mens jeg har "bare" en catana 1000 snella og den virker å være litt "lett". Hvor mye ca og evnt hvilke snelle ville du anbefalt og evnt oppgradere til vis jeg bestemmer meg for det?

Mvh
Espen
Av Sindre - 4. juli, 2010 13:54 
Hei!

Synes du ta veldig mange fine bilder på turene dine som jeg har sett i bøken du har gitt ut. Er selv interessert i naturfoto, og lurer derfor på hvordan kamera og objektiver du bruker?

Mvh Sindre
Av Theodor - 5. juli, 2010 06:53 
Hei.

Først vil jeg takke deg for gode bøker.

Hvilket Hilleberg telt anbefaler du av Soulo og Staika?

Blir larsmonsen.no/.com operative i nær fremtid?
Av Stein Iversen - 6. juli, 2010 14:08 
Hei. Jeg skal kjøpe et 4 mannstelt. sitter å ser på flere produsenter men klarer ikke å bestemme meg. Har du noen å anbefale??

MVH
Stein.
Av Jostein - 11. juli, 2010 05:10 
Hei Lars,

Planlegger du å lage flere programmer fra ekspedisjoner? Har du tips til bøker, nettsteder e.l for for å planlegge Canada-tur. Stor fan.

Hilsen Jostein.

Jostein
Av Lars Monsen - 12. juli, 2010 13:41 
Hei, Espen! Det er slett ikke nødvendig å kjøpe ei snelle til 5000 kroner, det anbefaler jeg bare de som har råd til det og vil ha noe ekstra. Kvalitetsmessig er det flere virkelig gode sneller i 1500-2500 kronersklassen. Snella er den delen av utstyret som får mest juling og som ofte bestemmer utfallet for om fisken landes eller ikke, så jeg pleier å si at man bør legge mest penger i den. Jeg kan for eksempel anbefale Shimano Stradic 2500 FC, den har jeg god erfaring med. Et firesifret antall kast er gjort med ei snelle, og den er god ennå.
Hei, Sindre! Jeg har brukt en Canon Eos 5D med et Canon 28-300 mm objektiv (1:3.5-5.6). Bytter vel ut huset snart med en Canon Mark II eller III. I tillegg har jeg et Canon G10 kompaktkamera. Lykke til!
Hei, Theodor! Jeg velger Saulo til den kommende Canada-ekspedisjonen, det er lett og akkurat passe romslig. Har jo brukt Unna mest, men går nå altså over til Soulo. Testrapport følger om noen måneder. www.larsmonsen.com kommer opp, men jeg vet ikke når. Alt til sin tid...
Hei, Stein! Det spørs om det er fire voksne mannfolk eller en familie på fire. For fire mannfolk kan Helsport Svalbard 5 være et godt alternativ, ellers ville jeg valgt Mountain Hardwear Trango 3.1, som er et kjempetelt, utprøvd gjennom mange år. Litt klønete å sette opp de første gangene, men når det sitter bor dere veldig bra.
Hei, Jostein! Det kommer flere programmer, men jeg snakker sjelden om sånt i forkant. Prøv www.arktiskvillmarksklubb.no - der får du god hjelp til Canada-eventyret!
Av sander - 12. juli, 2010 23:22 
hei lars en gang fikk jeg en fisk på stang som var på 1.5kilo jeg kalte ham larsen men jeg er din største fan elsker fri lufts liv jakt og fiske jeg elsker og ligge i telt sammen med venner


mvh sander